Fredag den 24/1

Vi har haft en bra avslutning på veckan! Vi har idrottat både inne och ute, arbetat med våra lådarbeten och dansat lite på förmiddagen. På matrasten introducerade vi en ny aktivitet. Alla fick i tur och ordning ta sig en träring, springa ett varv runt ”gräsmattan” på skolgården och sedan sätta ringen på en pinnställning. När alla hade sprungit så mycket de ville räknade vi ringarna. Det var roligt att se engagemanget som barnen visade direkt när vi satte igång 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Efter lunch avslutade vi som vanligt med att titta på veckans blogg och ha en sångstund. Savannha visade oss hur hon hade byggt en koja tillsammans med Matilda igår på sin uteidrott. Daniel och Lisa koncentrerade sig hårt på att försöka öppna och stänga händerna, efter att han hade valt den sången, och Max ville att vi skulle ”sjunga på många olika sätt”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trevlig helg!

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *