Tisdag den 21/1.

Eftersom det är tisdag började vi dagen i klassrummet. Efter samlingen, läste jag sagan om Babbas saker. En fjäril följde med i berättelsen genom att flyga runt och placera sig på olika platser. I bland satt den på något och ibland under eller bredvid. den kunde också gömma sig bakom något, eller någon.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

När vi fikat, skyndade alla utom Johanna iväg till badbussen. Det var härligt att plaska runt i det varma vattnet, när det var så kallt och blåsigt ute.

Johanna var kvar i skolan med Lisa. De hade en bra förmiddag med många olika aktiviteter. Bland annat målade Johanna vid staffliet. Hon målade med flera färger, först med fingret, men så småningom fick hela handen vara med i färgen.

På eftermiddagen var det musik. Då spelade vi på olika rytminstrument.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2 reaktion på “Tisdag den 21/1.

  1. hej! det är så roligt att se att hon vågar överhuvudtaget röra
    i färgen. och det verkade vara en bra låt hon diggade till
    ha det bra 🙂

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *