Måndag den 16/12

Idag har vi återigen firat Lucia. Den här gången var det vårt eget firande som gick av stapeln. När det var dags för förmiddagsfika hade vi bullat upp med våra egenbakade Lussekatter och tänt ljus och lagom till detta anlände några gäster.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

När vi fikat och pratat en stund flyttade vi över till smart boarden och satte oss i en stor halvcirkel. Sedan var det dags att titta på vår Luciafilm. Alla var mycket koncentrerade och följde noga med i filmens alla sånger och aktiviteter. Det var roligt både att se på filmen men också att titta på eleverna under tiden de tittade :-).
Efteråt så tände vi de nya ljuslyktorna och avslutade med att sjunga en av sångerna från Luciatåget.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

För er som inte hade möjlighet att komma idag så finns här möjlighet att titta på vår Luciafilm. Den är inspelad under tre olika dagar/arbetspass och sedan sammanklippt från dessa inspelningar. Hoppas ni njuter lika mycket som vi har gjort under arbetet.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *