Fredag den 29/11.

Redan fredag igen. Nästa vecka är det december och det börjar lacka mot jul på allvar.
I dag Hade Johanna och Husein idrott ute. Där tränade de på att gå på olika underlag och i olika teräng. De sprang uppför en lång backe, tillsammans med Matilda. När de kommit upp till toppen var det skönt att paus och titta på utsikten  en stund.
vi som hade idrott inne tränade bland annat på att balansera.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Under förmiddagen hann vi även med att måla. Savannha och Husein fortsatte att måla tillsammans med Nickie. I dag fick de välja färg och måla med svamp. Johanna, Max och Daniel målade tillsammans med Lisa. De skulle turas om att måla med fingret på ett papper, på staffliet. Eleverna var inte så sugna på att prova, men de njöt av att se bilden växa fram på papperet när Lisa målade.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Bild

Max och Husein hann också med att titta lite på sina bilder, när de hade en stund över.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trevlig helg  🙂 .

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *