Måndag den 25/11.

I morse upptäckte vi plötsligt att det har blivit vinter. Man kunde hitta is på vattenpölarna och det var rimfrost i gräset. Eftersom Max inte var i skolan så var det bara Savannha som skulle ha idrott ute. Vi promenerade en lång runda, så vi kunde hålla värmen. När vi gick i gräset knastrade det och där det var lera kändes det aldeldes knöligt att trampa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Bild

Förmiddagen gick snabbt, med fika, samling och jobb. Till lunch var det köttbullar, med sås och potatis. Då äter alla med god aptit.
Efter lunch var det ”hela huset”. Då läste tvåorna sagor för oss, som de ritat och skrivit själva.
I morgon är det bad och då är det Daniels tur att vara hemma och jobba med Lisa M.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *