Torsdag den 29/8.

Nu har eleverna snart gått i skolan två veckor det här läsåret. De börjar bli varma i kläderna och rutinerna flyter på ganska bra. Det är väldigt intensivt och vi vill hinna med så mycket som möjligt under den korta skoldagen.
På förmiddagens arbetspass jobbade Max och Husein bland annat med iPaden tillsammans, Daniel tränade på skillnaden mellan varmt och kallt, medan flickorna jobbade tillsammans med sina uppgifter. Med en liten rörelselek emellan, fortsatte förmiddagen med äppeltemat i helgrupp.

P8290156 P8290062

 

P8290066 P8290067

På eftermiddagen i dag kände vi att eleverna behövde lite vila från allt jobbande, så vi valde att stanna ute och ha rastaktiviteter sista lektionen. Vår vikarie, Bernhard, passade på att göra ett cykeltåg där all kunde vara med och leka.

P8290072

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *