Onsdag den 28/8

En sån tur med vädret vi haft idag! Efter morgonens idrottspass hade vi planerat att gå ner på stan och köpa äpplen på torget. Det var strålande solsken så vi tog med oss vår förmiddagsfika på utflykten och stannade till i Botan där vi njöt av frukt, dryck och sol. På vägen ner till stan passade vi på att titta på alla äppelträd med frukt som vi gick förbi, och lukta på vackra rosor.

IMG_6106

Nere på torget fanns det fullt med frukt. Vi såg att det fanns äpplen i flera olika färger, gula, gröna och röda. Det fanns också stora äpplen och små äpplen. Alla elever fick välja ut var sitt äpple som de ville köpa och därefter betala det.

IMG_6111  IMG_6119  IMG_6131

Sen bar det av hem till skolan igen. Det var en lång promenad och alla var trötta och hungriga när vi kom tillbaka. Det märktes i matsalen där alla åt koncentrerat.

Dagen avslutade vi med språklek.

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *