Tisdag den 27/8.

Till elevernas stora förtjusning var det baddag i dag. Äntligen fick vi traska iväg till badbussen. Nytt för det här läsåret är att vi badar på barnhabiliteringen. Där är förutsättningarna bättre för oss, när det gäller tillgänglighet och hjälpmedel. Dessutom är bassängen större, vilket innebär att hela klassen kan bada varje vecka. Eftersom badet utan konkurens är den mest populära aktiviteten vi har i skolan, så är alla glada för det.

P8270024 P8270022

Innan vi åkte till badet han vi med en saga.
Babba kunde inte hitta sina saker och eleverna hjälpte till att leta upp bananen, bollen, ballongen, m.m. Sakerna låg utspridda i rummet. Samtidigt tränade vi på olika lägesord, så som på, under i och bredvid.

P8270005 P8270008

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *