Måndag den 26/8

Så är vi redan inne på andra skolveckan och det märks att vi har övat på dagsrutinerna en hel vecka nu. Schemat börjar sätta sig för både oss vuxna och för eleverna och dagen har flutit på fint.

Att ha idrott på morgonen är riktigt bra! Alla är fokuserade och arbetar hårt, och vi vuxna kan vara med allihop och stötta eleverna. Tre dagar i veckan är det stationer på idrotten och en dag rörelse till musik. Idag hade vi stationsträning. Vi tränar balans, att rulla runt, att kravla, att kasta bollar i ett ”mål” samt att rulla bollar till varandra.

På arbetspasset efter fikat arbetar vi enskilt eller två och två. Idag tränade Johanna bland annat på att plocka upp små små saker från två olika bakgrunder, en som var lätt att se sakerna på och en som var lite svårare.

P8260287

Efter arbetspasset återsamlas vi för att arbeta med vårt äppeltema. Idag fortsatte vi att titta på äpplena, jämföra färger och storlekar och smaka på dem. Sen gjorde vi en ramsa om äpplena.

P8260313

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *