Onsdag den 21/8.

Sedan i går har vi inte kunnat komma åt bloggen, men nu är det fixat och
här kommer en uppdatering för de senast två dagarna.
I går plockade vi ner alla äpplen på skolgården, från träden. För vår klass blev det en hel korg full. Dem skall vi arbeta med ett par veckor framöver.

P8200216

P8200272

Efter lunch hade vi en välkommen till skolan-sermoni, med alla i A och B husen.

P8200295

Dagen i dag började enligt schemat med idrott. Det kommer vi att göra fyra dagar i veckan och vårt önskemål är att alla barnen kommer på morgonen  klädda i sina idrottskläder. Efter idrotten duschar eleverna och får på sig de vanliga kläderna. Sedan smakade det bra med fika i klassrummet. Därefter hann vi med ett arbetspass i par eller enskilt, innan vi samlades runt äppelkorgen, för att prata om, jämföra och smaka på äpplen.

P8210208

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *