Måndag den 19/8

Första skoldagen är slut och alla elever har åkt hem. Trötta och nöjda, tror vi. Det var i alla fall vi vuxna. Det var jätteroligt att träffa alla igen, och det var uppenbart att även eleverna njöt av varandras sällskap! Det känns som om vi kommer få en härlig termin med mycket samspel och gemenskap i klassen.

DSC_0482

Efter en sångstund i klassrummet (där vi fokuserade på var och en i klassen), en kort samling och fruktstund så gick vi ut i parken för att ta fotografier. Det var härligt att komma ut i parkens lugn och grönska. Flera fina bilder blev tagna och dessa ska snarast sättas upp i kapprum, klassrum och i almanackor mm.

DSC_0609

Vi hann aldrig sätta in några pictogrambilder i almanackorna, men idrotten börjar på onsdag, och badet får vänta till nästa tisdag.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *