Fredag 31/5

Ännu en varm skoldag är slut och nu hoppas vi på att vi får fortsätta njuta av värme under helgen. Både på skolgård och i klassrum har det varit varmt idag och det syntes på eleverna, speciellt flickorna som gärna plockade av sina strumpor och luftade fötterna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Till skillnad från igår så var vi inte så flitiga med kameran idag. Så blir det vissa dagar. Under förmiddagen trotsade Max, Husein och Johanna värmen och åkte till badet som är ännu varmare. Det var som alltid roligt! Under tiden hjälpte Tilde Gun-Britt att baka avslutningstårtorna. Efteråt var det en del att diska och torka och Tilde var väldigt aktiv. Anton och jag passade på att gå igenom hans mål för terminen och kunde konstatera att han arbetat jättebra. De nya målen visade han för Jill som var på besök, och ska bli hans och Tildes lärare (ihop med Rigmor) till hösten.

Som alltid avslutade vi fredagen med att titta på veckans blogg och ha en liten sångstund. Sen var det dags att säga hej då och gå till buss och fritids.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trevlig helg!

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *