Onsdag den 29/5.

Vi har haft en dag med många olika händelser. På förmiddagen var Anton och Max hos skolsköterskan. De skulle vägas, mätas och svara på några frågor om hur de trivs i skolan. Tilde jobbade med iPad på slutet av sitt arbetspass. Hon är duktig på att lägga klossar på varann i rätt ordning, med den största i botten och den minsta överst. När allt kommit rätt kommer en glad smilis som hurrar. Det är kul.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Johanna, Max och Husein jobbade med smart boarden under tiden. Efter fika var det först idrott och sedan saga, för Anton och Tilde. De övriga hade språklek. Vi berättade om Bo och hans familj. Det är roligt att Bo också tycker mycket om att bada på badhuset och det är spännande när det kommer ett bi och jagar Bo. Det är en berättelse som ger både tal och lästräning, på en enkel nivå.
På eftermiddagens musiklektion spelade vi på rytminstrument och sjöng.

I morgon hoppas vi på en härlig utflyktsdag med soligt väder och inget regn. Det kan nog vara blött i skogen, så stövlar rekommenderas.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *