Tisdag den 28/5.

I dag har Tilde och jag varit på högstadiet, för att prova på hur det är där. Tilde tyckte det var väldigt spännande, med nya klasskamrater och nya fröknar. Vi var med på samlingen och sen fikade vi där. När vi kom tillbaks till vårt eget klassrum blev vi glada att se att vi hade besök av Johan M. Han mådde efter omständigheterna bra, men har förstås ont i sin axel. Tyvärr dröjer det nog innan han är tillbaks på jobbet. Han hälsar till alla.

SAM_6489

När rasten var slut hade vi bild. Tilde gjorde klart sin gipströja och de övriga målade var sin ram, där vi skall montera en målning som de gjorde förra gången vi hade bild.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

På torsdag åker vi till Fågelsångsdalen på utflykt. Vi ger oss av direkt när eleverna kommer till skolan och blir borta hela dagen. Barnen behöver mat och dricka för hela dagen. Kläder efter väder och något att sitta på.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *