Torsdag den 23/5.

Nu börjar läsåret närma sig sitt slut. Det känns tydligt på skolan.
Eftersom vi avslutade terminens tema förra veckan, hade vi ett kulurpass utan tema att förvalta i dag. Vi passade på att att ha musik och träna på sommaravslutningens sånger. Dem har vi tränat några gånger nu och eleverna känner igen dem. För var gång de hör dem, blir de mer delaktiva. De sjunger med och tecknar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

På eftermiddagen då Max, Husein och Johanna hade idrott, var det Musik för Anton, med högstadiet.

Vi hade bestämt med Charlotte som bor i Delhi i Indien, och som gick i vår klass förra året, att vi skulle ha en sångstund tillsammans, så vi ringde upp henne på Skype. Här kommer en liten film från lektionen.

2 reaktion på “Torsdag den 23/5.

  1. Ja, visst är det! Han tyckte att det var så roligt att ”träffa” Charlotte och var så aktiv med att kommunicera med henne. Vi njöt av att se hans engagemang!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *