Vänskapsvecka 2013

Vår  traditionella vänskapsvecka i B-huset är slut. Hela huset som består av en F-klass, 1:a, 2:a och vår klass har under veckan arbetat i tvärgrupper på temat ”Vänskap”. Eleverna har tryckt tröjor med pictogrambilden för vänner, gjort samarbetsövningar, skrivit och dekorerat vänskapsdikter/tavlor och gjort fina kort. En grupp, med tre elever från varje klass, har hela veckan arbetat med en musikal. Varje dag har vi dessutom samlats allihop i vårt klassrum för att läsa böcker och sjunga om vänskap. Idag var den stora finalen och eleverna i musikalgruppen fick spela upp sin musikal. I matsalen kryllade det av stora och små bärare av vänskapströjor.

DSC01485Hela vår klass (utom Tilde som inte var sugen på att bli fotograferad) är samlad framför kollaget med vänskapstavlor.

DSC01438Några av musikalartisterna sjunger för publiken.

DSC01402 Tilde har just satt på sig sin fina vänskapströja.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *